20 lat mineło...
Dodane przez saperski dnia 18. październik 2012 00:00

 Borne Sulinowo, PGW, Północna Grupa Wojsk, wyjazd


20 lat temu, 21-go października 1992 roku na rampie kolejowej w Bornem Sulinowie odbyła się uroczystość „pożegnania” ostatniego eszelonu wojsk
6 Gwardyjskiej, Witebsko-Nowogrodzkiej, Dwukrotnego Czerwonego Sztandaru, Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych Armii Federacji Rosyjskiej który opuszczał, na zawsze, borneński garnizon.
Polskę - już nie ludową, opuszczała Armia - już nie radziecka.
Wyjeżdżali ludzie, żołnierze i wracali do... no właśnie, nie wiedzieli dokąd. Państwo które ich do Bornego przysłało już nie istniało, zmieniły się idee i bohaterowie tej wielkiej Armii.

Czy Północna Grupa Wojsk była okupantem w naszym kraju, czy nie – można dyskutować w nieskończoność, ale to właśnie my mieszkańcy dzisiejszego Bornego Sulinowo - polskiego Bornego, musimy pamiętać że to dzięki taj Armii, która stacjonowała w Bornem, prawie 50 lat mamy takie miasto takie a nie inne i niepowtarzalną okoliczną przyrodę.

Szkoda tylko że włodarze miasta Borne Sulinowo nie pamiętają (nie chcą pamiętać) o tej ważnej dla miasta i jego mieszkańców dacie. Żadnego oficjalnego upamiętnienia tego wydarzenia nie przewiduje się. Ale nie wszystko stracone, nie wszyscy zapomnieli.

Zapraszam do obejrzenia kilku unikalnych zdjęć z "ostatniego odjazdu", zrobionych przez Rosjan opuszczających Borne Sulinowo 21 października 1992 roku.
20 lat minęło...